ارز دیجیتال بیم چیست + برسی کامل ارز (BEAM)

ارز دیجیتال بیم چیست

معرفی ارز دیجیتال بیم

شبکه ارز دیجیتال بیم (BEAM)، نمونه‌ای نوآورانه از رمزارزهای بومی است که به طور اختصاصی برای جامعه گیمینگ ساخته شده است. این شبکه با ارائه یک بستر غیرمتمرکز، به گیمرها و توسعه‌دهندگان امکان می‌دهد که به صورت مستقیم و بدون واسطه با یکدیگر ارتباط برقرار کنند و تجربه‌ی منحصربه‌فردی در دنیای گیمینگ را تجربه کنند. این شبکه با ارائه کیت نرم‌افزاری منعطف به نام Beam SDK، ابزارهای گسترده‌ای را برای توسعه‌دهندگان فراهم می‌کند که به آن‌ها امکان می‌دهد از این ابزارها به عنوان مواد اولیه و زیرساخت برای ایجاد عناصر مختلف بلاکچینی درون بازی استفاده کنند.

معرفی ارز دیجیتال بیم

این ابزارها به توسعه‌دهندگان این امکان را می‌دهند تا به دنبال طراحی و اجرای ایده‌های جدید و نوآورانه در دنیای گیمینگ بپردازند و تجربه‌ی منحصربه‌فردی را برای بازیکنان فراهم کنند. با استفاده از این ابزارهای پیشرفته، توسعه‌دهندگان قادرند تا به سرعت و با کیفیت بالا، بازی‌هایی را ارائه دهند که از فناوری بلاکچین بهره‌مند هستند و تجربه‌ی جذابی را برای گیمرها به ارمغان می‌آورند. این شبکه به عنوان یک پلتفرم پویا و نوآورانه، به توسعه و ارتقاء صنعت گیمینگ کمک می‌کند و امکانات جدیدی را برای بازیکنان و توسعه‌دهنثردگان فراهم می‌آورد.

شبکه ارز دیجیتال بیم به وسیله‌ی پروتکل اومنی چنل به نام لِیِر زیرو یکپارچه شده است تا فرآیند مینت و انتقال دارایی‌های داخل بازی به عنوان توکن‌های غیرمتمرکز اومنی چنل را به سادگی و کارآمدی فراهم آورد. این پروتکل، با ایجاد ارتباطات چندجانبه و همگام میان کاربران، محیطی مناسب برای انجام تراکنش‌های بازی فراهم می‌کند.

در اصل، Beam به عنوان یک بلاکچین ساب‌نت یا زیرشبکه شناخته می‌شود که با بهره‌گیری از معماری آوالانچ ایجاد شده است. این زیرشبکه از زنجیره اصلی جدا می‌باشد و دارای شبکه ولیدیتور و قوانین عملیاتی خاص خود است. با این حال، از مکانیزم امنیتی آوالانچ بهره‌مند شده و ویژگی‌های اصلی این زیرشبکه (مانند سرعت تراکنش و کارمزد کم) بهره‌برداری می‌شود.

کاربران شبکه ارز دیجیتال بیم برای انجام پرداخت‌های داخل شبکه به رمزارز بومی آن یعنی ارز Beam نیاز دارند. علاوه بر این، BEAM قلب حاکمیت سازمان دائوی منتسب به مریت سرکل را نیز شکل می‌دهد. این سازمان مستقل و غیرمتمرکز در اوایل ۲۰۲۱ تأسیس شده و هدفش تغییر و تحول در صنعت گیمینگ است. هولدرهای ارز بیم می‌توانند در فرآیند حاکمیت این دائو شرکت کنند و در تصمیم‌گیری‌های مربوط به آن مشارکت داشته باشند. این ارتباط تعاملی بین کاربران و سازمان، امکان رشد و توسعه‌ی پایدار شبکه بیم را فراهم می‌کند و به واقعیت تبدیل می‌شود.

بیشتر بخوانید  نات کوین (notcoin) چیست؟ + برسی کامل

تاریخچه ارز دیجیتال بیم

در تاریخ ۲۶ اکتبر ۲۰۲۳، توکن MC که متعلق به شرکت مریت سرکل بود، به شبکه بیم مهاجرت کرد. این تصمیم بر اساس تصمیمات دائو اتخاذ شد تا به منظور پیشبرد بهتر فعالیت‌ها و رویکردهای اکوسیستم مریت سرکل، این مهاجرت انجام شود. در این عملیات مهاجرت، هر یک واحد توکن MC به ۱۰۰ واحد توکن بیم تبدیل شد. به این ترتیب، با عرضه کلی کمتر از ۶۳ میلیارد واحد، ارز دیجیتال بیم وارد مرحله جدیدی از توسعه شد.

مهم است به یاد داشته باشیم که قبل از ظهور پروژه گیمینگ بیم که متعلق به شرکت مریت سرکل بود، یک پلتفرم رمزنگاری با همین نام وجود داشت که بر روی مسائل حفظ حریم خصوصی در بلاکچین تمرکز داشت. بنابراین، باید دقت کنیم تا این دو پروژه را اشتباه نگیریم. هر دوی این پروژه‌ها از نماد BEAM استفاده می‌کنند اما دارای عملکرد و برند متفاوتی هستند.

مریت سرکل به عنوان توسعه‌دهنده ارز بیم، هدف اصلی پروژه گیمینگ بیم را در نظر گرفته است. این هدف به ایجاد یک ارتباط هماهنگ بین گیمرها و توسعه‌دهندگان متمایز می‌شود. این چشم‌انداز بیم از مفهوم یک پلتفرم بازی به ابعادی گسترده‌تر و کامل‌تر می‌رود و به بحث‌هایی درباره حقوق مالکیت، توانمندسازی، و ایجاد یک جامعه جهانی از گیمرها پرداخته است.

تاریخچه ارز دیجیتال بیم

ویژگی های پروژه ارز دیجیتال بیم

پروژه بیم در زیرشبکه‌ی یا ساب‌نت خود، ۸ بلاک ولیدیتور یا اعتبارسنج دارد که انتظار می‌رود با پیشرفت پلتفرم، این تعداد نیز افزایش یابد. همچنین، اعتبارسنج‌های پلتفرم آوالانچ هم می‌توانند به این تعداد اضافه شده و منابع خود را در اختیار ارز دیجیتال بیم قرار دهند.

در طی دوره‌ی مجوز یا پرمیشن مود، پروژه Beam از الگوریتم اثبات شهرت (PoA) برای پردازش و تایید تراکنش‌های بلاک استفاده می‌کرد. در این الگوریتم، یک گروه از ولیدیتورها که از شهرت یا اعتبار ثابت‌شده برخوردار هستند، مسئولیت اعتبارسنجی تراکنش‌های بلاک را بر عهده داشتند.

بیشتر بخوانید  ارز دیجیتال بیتنسور چیست؟ + علت رشد این ارز دیجیتال

بر اساس اطلاعات ارائه شده توسط وب‌سایت دکوین‌ریپابلیک، پروژه رمزارز بیم در ابتدای فرایند عرضه عمومی از الگوریتم اثبات شهرت استفاده کرد و در پایان سال، به تصمیم مریت سرکل، پلتفرم خود را به مدل الگوریتم اثبات سهام (PoS) که روش اجماع پیش‌فرض در بلاکچین آوالانچ است، منتقل کرد.

مشخصات ارز دیجیتال بیم

استفاده راحت: شبکه بیم با همکاری اوپن‌فورت (Openfort) به گیمرها این امکان را می‌دهد تا به راحتی وارد شبکه شوند. راه‌اندازی کیف پول هم ساده و سریع است و بازیکنان زمان زیادی را برای آن صرف نمی‌کنند.

مقیاس‌پذیری: شبکه بیم می‌تواند تا ۴٫۵۰۰ تراکنش را در هر ثانیه پردازش کند. این مقیاس‌پذیری قابل‌توجه برای فعالیت‌های دارای حجم تراکنش سنگین مناسب بوده و بیم را به گزینه‌ای عالی برای گیمینگ تبدیل کرده است.

سرعت زیاد: نهایی شدن تراکنش‌ها در شبکه ارز دیجیتال بیم حداکثر یک ثانیه زمان می‌برد. این قابلیت، تجربه کاربری را بهبود می‌دهد و برای گیم‌هایی که به تراکنش لحظه‌ای نیاز دارند عملکرد خوبی ارائه می‌دهد.

کارمزد پایین: کارمزد پایین تراکنش، بیم را به گزینه‌ای جذاب برای گیمرها و توسعه‌دهندگان تبدیل می‌کند. کارمزدهای بالا باعث عدم مشارکت کاربران و محدود شدن پایگاه کاربری می‌شود.

اپلیکیشن بیم کامپانین (Beam Companion): این دستیار دیجیتال به مدیریت، انتقال و ایمنی دارایی‌های داخل بازی کمک می‌کند. اپلیکیشن بیم کامپانین برای دو نسخه اندروید و iOS در دسترس است و ابزاری ضروری برای گیمرهای مدرن به شمار می‌رود.

بازار توکن غیرمثلی اسفیر (Sphere): اسفیر یک بازار معمولی برای NFT نیست بلکه قطب مرکزی توکن‌های غیرمثلی گیمینگ به شمار می‌رود. این بازار فرایند خرید، فروش و مدیریت دارایی‌های بازی را ساده ساخته است.

تجربه کاربری بیم هاب (Beam Hub Experience):پروژه بیم از یک پلتفرم گیمینگ فراتر رفته و به قطبی تبدیل شده که در آن توسعه‌دهندگان، افراد تازه‌وارد و گیمرهای رقابتی، تجربه کاربری متنوعی را لمس می‌کنند.

رابط داخلی بیم اواس (BeamOS): بیم اواس، تمامی آورده‌های شبکه ارز دیجیتال بیم را در یک رابط کاربری گیمینگ منسجم و واحد گردآوری کرده و به این ترتیب تجربه کلی کاربر در شبکه را بهبود بخشیده است.

بیشتر بخوانید  معرفی ارز باب + برسی کامل و دقیق این رمز ارز

بیم اس‌دی‌کی (BeamSDK) برای توسعه‌دهندگان: بیم اس‌دی‌کی همیار توسعه‌دهندگان است و با ارائه مجموعه متنوعی از ابزار به آن‌ها اجازه می‌دهد به توسعه بازی‌های سفارشی‌شده پرداخته و تجربه گیم‌پلی را غنی بسازند.

سازگاری با ماشین مجازی اتریوم (MEV): قابلیت هماهنگی بین-پلتفرمی به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد تا برنامه‌های مبتنی بر اتریوم را بدون مشکل به شبکه بیم منتقل کنند و از امکانات متنوع ساخت بازی در این پلتفرم بهره‌مند شوند.

اضافه شدن به اپلیکیشن‌های مختلف گیمینگ: اضافه شدن بازی‌های شبکه ارز دیجیتال بیم به اپلیکیشن‌هایی چون سوییس بورگ (SwissBorg) و گیم۳اس (Gam3S) گامی مهم در تکامل بازی‌های مبتنی بر بلاکچین و دسترسی راحت گیمرها و سرمایه‌گذاران به آن است.

برای ورود به سایت و ثبت نام در شبکه بیم، به اینجا مراجعه کنید. این صفحه شامل لیست بازی‌ها، شرایط شرکت در آن‌ها و راهنمای شروع هر بازی است.

پیشنهاد می کنیم مقاله ارز دیجیتال پندل چیست را مطالعه کنید❤️

مشخصات ارز دیجیتال بیم

ارز بیم چیست؟

بیم (BEAM) یک رمزارز بومی است که بر پایه بلاکچین بیم ایجاد شده و تمامی کارمزد‌های مرتبط با تراکنش‌های این شبکه با استفاده از ارز بیم پرداخت می‌شود. این شبکه، با انتقال کامل پروژه بیم به الگوریتم اثبات سهام، ارز دیجیتال بیم را به عنوان یک ابزار مفید برای استیکینگ نیز معرفی می‌کند.

دارندگان ارز بیم همچنین می‌توانند رمزارز BEAM خود را به یک اعتبارسنج واگذار کرده و بخشی از پاداش تولید بلاک توسط ولیدیتور مورد نظر را دریافت کنند. این اقدام نه تنها به دارندگان ارز بیم امکان کسب سود بیشتر را می‌دهد بلکه به استحکام و امنیت کل شبکه نیز کمک می‌کند.

همانطور که گفته شد، مریت سرکل ارز دیجیتال حاکمیتی به نام MC را به شبکه بیم منتقل کرده است. در این مهاجرت، هر توکن MC با ۱۰۰ توکن بیم مبادله می‌شود، که این مبادله نه تنها به رونق و پیشرفت بیم کمک می‌کند بلکه از آنجایی که توکن ارز دیجیتال بیم نقش حاکمیتی در شبکه را بر عهده می‌گیرد، به استحکام و پایداری این شبکه نیز کمک می‌کند. دارندگان ارز MC تا تاریخ ۲۶ اکتبر ۲۰۲۴ فرصت دارند تا وجوه خود را به بیم تغییر دهند، و پس از آن، توکن بیم به عنوان نماینده‌ی اصلی حاکمیت در شبکه بیم محسوب خواهد شد.

ارسال نظر